Agnieszka Jankowiak-Maik

#historia

Nauczycielka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy

Redaktorka naczelna portali internetowych Ciekawostki Historyczne i Twoja Historia, publicystka portalu Lubimy Czytać, wiceprzewodnicząca rady fundacji Ja, Nauczyciel. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu, autorka prac naukowych z zakresu dydaktyki historii oraz najnowszej historii Polski, popularyzatorka kobiecej strony historii. 

Tutorka, trenerka Odysei Umysłu, promotorka debat oksfordzkich. Organizatorka licznych akcji społecznych, działaczka na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Członkini Komitetu Centralnego Olimpiady Historycznej Juniorów. Współtwórczyni Narady Obywatelskiej o Edukacji. Wyróżniona w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku. Dwukrotnie uzyskała Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.

Ulubiony cytat Babki od histy

Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jeden długopis i jedna książka może zmienić świat.

Malala Yousafzai

Zafascynowana neurodydaktyką. Wiecznie zabiegana, angażująca się w liczne projekty edukacyjne i obywatelskie 

– m.in. Europejski Parlament Młodzieży, debaty oksfordzkie, projekty Centrum Edukacji Obywatelskiej, działania Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, Zwolnieni z Teorii, zajęcia antydyskryminacyjne i inne. Współorganizatorka Łańcuchów Światła z Wykrzyknikiem oraz pikniku edukacyjnego w czasie strajku nauczycieli w Poznaniu. Inicjatorka akcji społecznych dla młodzieży – „Powtórka w parku” i „Spacer z histą w tle”. Zaangażowana w proces Narady Obywatelskiej o Edukacji. Współorganizatorka Debaty w Teatrze Polskim w Poznaniu „Polska szkoła nie przygotowuje do życia w XXI wieku” we współpracy z Poznańską Ligą Debat. Od 5 lat koordynatorka wolontariuszy w czasie „Festiwalu Sztuki Naszych Dzieci” w CK Zamek.

We współpracy z Iustitia Polska przeprowadziła wraz z Martą Frej, Olimpią Małuszek, Przemkiem Staroniem, Frankiem Sterczewskim i Marceliną Rosińską warsztaty „Najlepsza lekcja WOS-u” w czasie Pol`n`rock Festiwal. Panelistka na Festiwalu Malta obok Krystyny Sterczewskiej, Laury Paluszkiewicz, Małgorzaty Dziewulskiej, Anny Schmidt-Fic, prof. Krzysztofa Podemskiego i Michała Merczyńskiego. Bezgranicznie wierzy w młode pokolenie, czerpie energię od swoich uczniów.

Prywatnie słucha muzyki rockowej, uwielbia tatuaże, pochłania książki i seriale Netflixa.

Nagrania z udziałem Agnieszki

zobacz innych nauczycieli

Newsletter Nauczyciela Influencera