Moja walizka od Nauczyciel Influencer
– Dariusz Witkowski

Z okazji Mikołajek zaproponowaliśmy konkurs “Moja walizka od Nauczyciela Influencera”. Serdecznie gratulujemy p. Dariuszowi Witkowskiemu mikołajkowej nagrody za fantastyczny opis walizki zapakowanej myślami i refleksjami po rozmowach z naszymi ekspertami. Sami przeczytajcie!

Cześć!

Kiedy ogłoszono pierwszy lockdown wzięliśmy się ostro do pracy, tak aby jak najszybciej przenieść naukę z klasy do sieci. Z perspektywy czasu wydaje się, że było to stosunkowo proste mając tak świetną kadrę kreatywnych i zaangażowanych ludzi. Jednak to doświadczenie pierwszego lockdownu zmusiło mnie do wyciągnięcia wniosków nie tylko jak efektywnie zorganizować naukę dla uczniów, jak szkolić nauczycieli, jak motywować, ale również jak odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości, gdzie brak kontaktu „face to face”.

Z pomocą przyszło wielu a między innymi facebookowy portal Nauczyciel Influencer. Jako właściciel, założyciel prywatnej szkoły oraz przedszkola czuję misję zmieniania edukacji, prowadzenia szkoły w której ważne są relacje, pokazywania uczniom, że odwaga jest ważniejsza od perfekcji. I miło było usłyszeć pana Miłosza Brzezińskiego, który utwierdził mnie w przekonaniu, że czas oprzeć się wewnętrznemu krytykowi, po prostu „skoczyć i zmontować spadochron po drodze”. Dlatego ruszyłem z projektem Pan Dyrektor na facebooku, instagramie i Youtubie. Od zawsze chcę pokazywać uczniom, że nowoczesne spojrzenie, pójście pod prąd ma sens , i nie chcę aby „szkołę trzeba było przejść i zapomnieć” o czym wspominał pan Jarosław M. Spychała. Jednakże, co najważniejsze uważam siebie bardziej za praktyka, przedsiębiorcę niż teoretyka, wykładowcę. Jestem przekonany, że najlepiej na motywację uczniów działają dobre wzorce i faktyczne realizowanie pomysłów i celów, a nie tylko mówienie o nich. To wszystko sprawiło, że postanowiłem zbudować w sieci wizerunek Pan Dyrektor dla naszej lokalnej społeczności. Jak mówił pan Jacek Walkiewicz „konsumpcja sama w sobie jest nudna” i „trzeba wyjść poza komfort”. Jako właściciel biznesu a jednocześnie nauczyciel zatrudniający ponad 70 osób często patrzę na edukację poprzez pryzmat przedsiębiorczości dlatego zgadzam się z panią Kamilą Chyłą i chcę moim uczniom przekazywać jak ważne jest budowanie własnego wizerunku w sieci, które moim zdaniem umiejętnie robione jest dużo bardziej efektywne niż profesjonalnie napisane CV. Mam również głębokie przekonanie, że w dzisiejszych czasach nie tylko umiejętności matematyczno-techniczne są istotne lecz także te humanistyczne. Prowadzenie własnego kanału, strony w mediach społecznościowych umożliwia właśnie rozwój tych umiejętności. A jak wspominał pan Szymon Mierzwa, istotna jest również ta strona artystyczna, gdyż ludzie chcą obserwować ładne rzeczy. Zdaję sobie sprawę ze swoich słabości, o czym przekonałem się również po różnych komentarzach a pani Sylwia Dąbrowska słusznie zauważa jak wiele jest tych różnych kwestii, nad którymi trzeba pracować: od tych technicznych – światło, dźwięk po artykulacje, gestykulację. Jednakże to również pozwala mi nad ciągłym doskonaleniem a jednocześnie pokazywaniem moim uczniom, że człowiek musi uczyć się całe życie…

Dariusz Witkowski

z wykształcenia filolog. Właściciel Językowej Szkoły Podstawowej Prymus oraz Językowego Przedszkola i Żłobka Prymus w Gnieźnie.

Newsletter Nauczyciela Influencera